Kontakt

Napište nám

8 + 11 =

Kontaktní údaje

KLÁT s.r.o.
Jan & Markéta Kadičovi
Robousy 154, 506 01 Jičín
IČO: 06674739

Nejčastěji kladené dotazy

Co je to vlastně med?

Med je produktem včely medonosné. Včely sbírají nektar z květů nebo medovici ze živých částí rostlin. Tyto šťávy přetvářejí a obohacují o specifické látky a ukládají je v plástech. Med je svým složením vysoce hodnotná biologicky aktivní čistá potravina sacharidového charakteru, která obsahuje jednoduché cukry, minerální látky, vitamíny, enzymatické látky, aromatické látky, bílkoviny a řadu dalších prospěšných látek.

Přirozenou vlastností medu je jeho krystalizace. Kvalitní a správně zpracovaný med krystalizuje vždy.

Je vědecky dokázáno, že včely byly na naší planetě mnohem dříve než lidi a to již před více než 100 miliony let.

Už v dávné historii lidé věděli o téměř zázračných účincích medu i dalších včelích produktů. Medu si cenili jak ve starém Egyptě, v Indii, v Řecku i v Číně. Římané považovali med za pokrm bohů. Včelí med, propolis i včelí vosk hojně využívali jak k léčení tak i k hojení různých ran. Med byl tenkrát velmi vzácné sladidlo.

Co je to pastovaný med?
Pastování medu je řízená, jemná krystalizace, kdy med získává pastovou, krémovou konzistenci. Pokud je med  ponechán v klidu, dříve nebo později v celém svém objemu zkrystalizuje.

Krystalizace je pro med přirozená a nelze ji nijak zabránit. Můžeme ji však usměrnit takovým způsobem, že krystalky medu mechanicky pozměníme na menší. Pastování není nic jiného, než šetrné mechanické promíchávání medu, které se v pravidelných denních intervalech opakuje do té doby, dokud med nezíská konzistenci pasty. Pastování by odborník pojmenoval řízenou krystalizací.

Pastování není šlehání, do medu se nesmí dostat vzduch. Takovýto med je stejně kvalitní a zdraví prospěšný jako med čerstvě stočený nebo zkrystalizovaný.

Jak je nejlepší skladovat med?
Med skladujeme v uzavřených nádobách (sklo, keramika) na suchých a tmavých místech.
Včelařské zajímavosti
  • Jedna včela nasbírá za svůj celý život asi 9 gramů medu což je asi půlka čajové lžičky.
  • Na 1 gram medu musí jedna včela navštívit zhruba 7000 květů. 
  • Včely dosahují rychlosti 29 km/h a za hodinu navštíví asi 800 květů.
  • K nasbírání 0,5kg medu včely navštíví přibližně dva miliony květin a nalétají více jak 57000 km. 
  • Včela nevidí červenou barvu, vnímají ji jako prázdno jako barvu černou, naopak včely velmi dobře vnímají ultrafialové paprsky a polarizované světlo.
Jaký je rozdíl mezi běžnou a naší medovinou?
Není medovina jako medovina. Je velký rozdíl mezi dezertní medovinou a medovým vínem/medovinou.

Medové víno (tedy i naše medovina) se vyrábí studenou cestou přírodním kvašením. Není dolihovaná, doslazovaná cukrem ani jinak obohacená o aromatické látky, kuléry či jiné konzervanty. Je světlá, řídká, jemná a minimálně sladká.

Kdežto dezertní medoviny se vyrábí vařením medu a následným kvašením s přidáním různých aromat, cukru, kulérů či karamelu pro tmavě hnědé zbarvení. Často jsou tyto medoviny i dolihovávané a mohou mít i větší objem alkoholu. Takto vyrobená medovina je obvykle černá, lepivě sladká a hustá.

Jaké druhy medu podle původu místa známe?

Med květový – nektarový je směsí nektarů z květů různých rostlin, ale může být i jednodruhový. Je snadno stravitelný díky vyššímu obsahu jednoduchých cukrů. Obsahuje pylová zrna, glukózu, fruktózu, vitamíny-hlavně B vitamín, enzymy, další cukry, aminokysleny, antioxidanty a další látky. Květový med má světlejší barvu. Je velmi vhodný pro sportovce, rekonvalescenty aj.

Květový med obsahuje obsahuje větší poměr glukózy a tak mnohem dříve krystalizuje. 

Med medovicový – někdy označovaný jako lesní je z medovice produkované producenty na povrch svého těla. Obsahuje více fruktózy, glukózu, minerální látky, stopové prvky,  další cukry, enzymy, antioxidanty.

Medovicový med má obvykle tmavší barvu. Je vhodný pro lidi s vleklým onemocněním dýchacích cest a díky nižšímu obsahu bílkovin i pro  lidi s onemocněním ledvin.  Medovicový med má vyšší obsah fruktózy a dextrinů, které způsobují pomalejší krystalizaci medu. 

Co je to lyofilizované ovoce?
Lyofilizace, neboli sušení hlubokým mrazem při extrémním snížení atmosférického tlaku, je nesmírně šetrné nejen z hlediska uchování vitamínu C a dalších antioxidantů, ale stejně tak flavonoidů a dalších preventivně účinných složek. V přepočtu na hmotnost je účinnost a efektivnost několikanásobně vyšší než před zpracováním.

Mrazem sušené plody neobsahují přidané konzervanty ani cukr. Vůní, vzhledem i chutí jsou téměř srovnatelné s čerstvým ovocem.